Badania wizualne VT

Badania wizualne

Badania VT

Badania wizualne można określić jako działanie mające na celu umiejscowienie i oszacowanie cech zewnętrznych materiału. W przypadku badań VT bierzemy pod uwagę takie wady jak nieciągłości, jakiekolwiek zniekształcenia, a także całkowity, ogólny stan powierzchni, mierzony ludzkim okiem lub przy pomocy optycznych, optoelektronicznych lub pomiarowych przyrządów. Wbrew pozorom nie jest to jednak typ badań NDT, które może wykonać każdy w warunkach domowych.

Przeprowadzanie badań VT

Wszystkie badania wizualne mają podobny przebieg i zaczynają się od zapoznania badającego z obiektem, którym przyjdzie mu się zajmować. Jednocześnie osoba przeprowadzająca to działanie musi poznać wymagania jakościowe dotyczące danego materiału. Następnie, podobnie jak to było w przypadku innych badań nieniszczących, jak badania penetracyjne czy badania magnetyczno-proszkowe, następuje przygotowanie powierzchni (polegające między innymi na oczyszczeniu jej). Osoba badająca musi zdecydować o doborze odpowiedniej metody przeprowadzania badania i o aparaturze, której do niego użyje. Po sprawdzeniu wyposażenia badawczego przystępuje do wykonania badania. Wszystkie badania VT kończy ten sam punkt – sporządzenie pełnego raportu końcowego.

Z myślą o kliencie

Badania wizualne wykonuje się w celu sprawdzenie zgodności z normami lub specyfikacją klienta. Przyjmujemy zlecenia zarówno od klientów z kraju, jak i z zagranicy. Zachęcamy do sprawdzenia pełnej propozycji badań NDT oferowanych przez Staltest Pomorze.